Щирі
«Щирі» — благодійний проект, присвячений українському народному костюму та його популяризації.
Про проект
Календар «Щирі» створений за спільної благодійної ініціативи ТЦ Домосфера і Gres Todorchuk PR, та за підтримки Українського Інституту Історії Моди. Героями другої частини проекту «Щирі» стали співачки Тіна Кароль та Анна Завальська, дизайнерки Олена Рева та Наталя Каменська, телеведучі Маша Єфросиніна, Соломія Вітвіцька, Регіна Тодоренко, Марічка Падалко та Ольга Фреймут, акторка Ада Роговцева з дочкою та онукою, призерка Олімпіади-2016 у Ріо-де-Жанейро гімнастка Ганна Різатдінова, музикант Дмитро Шуров із родиною, а також подружжя Нати Жижченко (ONUKA) та Євгенія Філатова (The Maneken).
Темою проекту обрали «Колір» і зібрали на майданчику найкращі автентичні строї кінця XIX – початку XX століття.
«Щирі» починалися як соціальна ініціатива. Ми хотіли показати, наскільки красивим може бути український костюм, та зібрати гроші для волонтерів, які опікувалися пораненими у київському військовому шпиталі. Зараз «Щирі» — це, перш за все, дослідження. Ми розповідаємо історію візерунків та кольорів, традицій та символів. За останні два тижні ми проїхали понад три тисячі кілометрів Україною у пошуках історій про костюми, музеї, що їх зберігають, та колекціонерів. Можу сказати, що ситуація вкрай важка — регіональні музеї не мають державного фінансування, безцінні костюми зберігаються в абсолютно неналежних умовах, колекції не систематизовані, не описані, вони втрачаються. Тож цього року «Щирі» вирішують дві задачі — розповідають про різнобарв’я, глибину українського костюму та збирають кошти на підтримку регіональних музеїв.
Наталія Кравець
Ми прагнули вразити глядача барвистістю, своєрідною екзотичністю українського традиційного вбрання. Такі модні на сьогодні кольори були популярні й у кінці XIX – на початку XX століття. З винайденням анілінових барвників у 1850-х роках величезного розповсюдження як у міській, так і в сільській моді набули фіолетовий, малиновий, синій та інші соковиті кольори. Фарбували текстиль і природними барвниками: бузиною, корою дуба, крушиною. Наприклад, синій колір давали рослини-індигофери, червоний колір отримували з комах – кошенілі, а золотистий колір ниток виходив після того, як їх замочували в олії, а потім запікали в хлібині. Від фіалкових спідниць Полісся до гарбузових сорочок Буковини — саме такою була гама образів для цього проекту.
Марічка Квітка
Репортаж
Style
Marichka Kvitka, Antonina Belinska
Consultant
Ludmila Sivtseva-Klymuk
Make-up
Svitlana Rymakova, Natalia Strilchuk, Karolina Mavardi
Hair
Olena Tvelina, Andriy Poletaev, Olena Krupchinska
Decorations
Tata Verbe
Photo
Dmytro Peretrutov, Andriy Gorb, Olexander Pilyuguin
Authentic costumes
Volodymyr Shchybrya, Olena Skrypka, Yuriy Melnychuk, Dmytro Paradizov, Olena Didyk, Diana Gomenyuk, Afanasiev family (“Vidkrita skrynia” collection), National center of folk culture “Ivan Honchar Museum”, Ukrainian Institute of Fashion History and Museum of folk architecture and culture “Shevchenkiv huy”.
Headwear
replicated by MAKOVIYA and «Ladosvit» ateliers.